Fokus på kommunalvalg med Roger Buch og Tine Gøtzsche

Er der en fremtid for lokalt selvstyre? Hvem vinder kommunalvalget 2025? Og hvad er fremtiden for kulturen i Randers? Det er nogle af de spørgsmål, der bliver vendt og drejet ved to events i Kulturhuset torsdag 30. oktober. Først med et foredrag af Roger Buch og efterfølgende ved en kandidatdebat med TV-vært Tine Gøtzsche ved roret.

Af Marie Have Qvist

Tine Gøtzsche og Roger Buch

98 kommunalvalg med lav valgdeltagelse og rævekager – er det besværet værd? Sådan lyder oplægget til en aften med Roger Buch på Randers Bibliotek, hvor kommunalvalget 2025 er i fokus. 

Roger Buch er forsker og underviser på Danmarks Medie og Journalisthøjskole og kommunalekspert ved Gravercentret, Danmarks center for undersøgende journalistisk. Han optræder ofte i forskellige medier i forbindelse med spørgsmål om kommunalpolitik. 

”Oplægget er en del af efterårets tema om demokrati på Randers Bibliotek og samtidig et helikopterblik på det forestående kommunalvalg. Vi håber også, at mange af tilhørende vil blive til det efterfølgende debatarrangement om kultur og kulturpolitik, som vi arrangerer sammen med Museum Østjylland og Randers Kunstmuseum,” siger Lone Føgh Westphall, bibliotekschef i Randers Kommune. 

Retning på kulturlivet i Randers 

Med kommunalvalget lige om hjørnet er det oplagt at se på, hvilken retning kulturlivet i Randers skal tage. Og hvordan kan kultur være med til at styrke fællesskabet og skabe løsninger på de store velfærdsudfordringer, vi står overfor – lokalt og nationalt?

Med Tine Gøtzsche i spidsen forvandler Kulturhuset sig til et levende debatforum, når husets tre kulturinstitutioner inviterer borgere, politikere og kulturinteresserede til at tage pulsen på kulturens rolle i Randers Kommune.

Begge arrangementer foregår torsdag den 30. oktober. Det koster 50 kr. at deltage i foredraget med Roger Buch, og billetter kan købes her på siden eller ved personlig henvendelse i bibliotekets betjente åbningstid. Det er gratis af deltage i debatten, og det kræver ikke tilmelding.

Ventetiden mellem de to arrangementer falder sammen med det, der populært kaldes aftensmadstid, og her kan man købe pølser, Cocio og fadøl fra en pølsevogn, der i dagens anledning er parkeret foran Kulturhuset. Man er også velkommen til at benytte muligheden, selvom man kun deltager i et af de to arrangementer. Pølsevognen er åben mellem 16.30 og 19.30.