Lær biblioteket at kende med bibliobitterne (2.-3. klasse).

Eleverne lærer at finde rundt i det nye børnebibliotek med de sjove rumvæsner, der kaldes bibliobitter. Eleverne får et indblik i mulighederne med Augmented Reality.

Bibliobitterne tegning af sjove skabninger der læser.

LÆRINGSMÅL

Eleverne lærer at finde rundt i det nye børnebibliotek med de sjove rumvæsner, der kaldes bibliobitter. Eleverne får et indblik i mulighederne med Augmented Reality. 

HVAD SKAL DER SKE?

Eleverne kommer på skattejagt rundt i biblioteket, hvor de med bibliotekets iPads skal hjælpe med at finde bibliobitterne og løse opgaver for dem. Eleverne skal i grupper finde ud af, hvor Bibliobitterne gemmer sig. Således introduceres de til forskellige genrer og områder i biblioteket og  egen hånd bevæger de sig rundt på biblioteket i jagten på bibliobitterne.

FORBEREDELSE

Inden besøget får I tilsendt den tilhørende historie af Thomas Brunstrøm, som klassen kan få læst højt som forberedelse. Der er også mulighed for at arbejde kreativt med bibliobitterne før eller efter besøget. Blandt andet ved at lave perleplader, tegne tegneserier eller designe ens egen bibliobitter. 

PERIODE

Tilbuddet kan bookes i marts, april, maj og juni 2007.

TID

60 minutter.

STED

Randers Hovedbibliotek.

BOOK TILBUDDET HER:

Angiv ugenummer, ugedag og klokkeslæt. Angiv gerne flere muligheder.
Angiv hvilken skole, du kommer fra.
Angiv hvilken klasse, du ønsker at booke tilbuddet til.
Angiv antallet af elever i klassen.
Vi kontakter dig hurtigst muligt for at aftale nærmere og foretage den endelige booking.